1210J2000563JDT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
0.056 µF ±5% 200V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
1210J2000563JDT
DigiKey Part Number
1210J2000563JDT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210J2000563JDT
Description
CAP CER 0.056UF 200V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1210J2000563JDT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Temperature
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)