1206J6300183KXT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
0.018 µF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206J6300183KXT
DigiKey Part Number
1206J6300183KXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206J6300183KXT
Description
CAP CER 0.018UF 630V X7R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206J6300183KXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)