P42BNL820Z5ST
DigiKey Part Number
1761-P42BNL820Z5STTR-ND - Tape & Reel (TR)
1761-P42BNL820Z5STCT-ND - Cut Tape (CT)
1761-P42BNL820Z5STDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P42BNL820Z5ST
Description
CAP CER 82PF 50V BN 0402 EPOXY
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 pF -20%, +80% 50V Ceramic Capacitor BN 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss, Low ESL, Epoxy Mountable
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.042" L x 0.022" W (1.07mm x 0.56mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)