P02CD0R7B5ST
DigiKey Part Number
1761-P02CD0R7B5STTR-ND - Tape & Reel (TR)
1761-P02CD0R7B5STCT-ND - Cut Tape (CT)
1761-P02CD0R7B5STDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P02CD0R7B5ST
Description
CAP CER 0.7PF 50V CD 0502 EPOXY
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.7 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor CD 0502 (1406 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0502 (1406 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.054" L x 0.020" W (1.37mm x 0.51mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)