MAV16CARE0JR0V
DigiKey Part Number
3746-MAV16CARE0JR0V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAV16CARE0JR0V
Description
ANTI-VANDAL SWITCH, 16MM, IP 67,
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Anti-Vandal Panel Mount, Front
Category
Current Rating (Amps)
2A (DC)
Mfr
Voltage Rating - DC
36 V
Series
Actuator Type
Round, Button
Packaging
Tray
Color - Actuator/Cap
Silver
Part Status
Active
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type
Anti-Vandal
Panel Cutout Dimensions
Circular - 11.90mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C