TC12-11SURKWA
DigiKey Part Number
754-TC12-11SURKWA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC12-11SURKWA
Description
1.2" 5X7 DOT MATRIX RED LED DISP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dot Matrix Display Module 5 x 7 Common Cathode Red 1.85V 1.54" L x 0.90" W x 0.32" H (39.00mm x 22.90mm x 8.00mm)
Size / Dimension
1.54" L x 0.90" W x 0.32" H (39.00mm x 22.90mm x 8.00mm)
Manufacturer
Kingbright
Color
Red
Packaging
Bulk
Configuration
5 x 7
Part Status
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.85V