SA56-11CGKWA
DigiKey Part Number
754-2188-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA56-11CGKWA
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL GRN 10DIP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Green 7-Segment 1 Character Common Anode 2.1V 20mA 0.750" H x 0.500" W x 0.315" D (19.05mm x 12.70mm x 8.00mm) 10-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SA56-11CGKWA Models
Category
Color
Green
Manufacturer
Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Packaging
Tube
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
35mcd
Number of Characters
1
Wavelength - Peak
574nm
Size / Dimension
0.750" H x 0.500" W x 0.315" D (19.05mm x 12.70mm x 8.00mm)
Power Dissipation (Max)
75mW
Digit/Alpha Size
0.56" (14.22mm)
Package / Case
10-DIP (0.600", 15.24mm)