SA36-11SURKWA
DigiKey Part Number
SA36-11SURKWA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA36-11SURKWA
Description
DISPLAY 7SEG 0.36" SGL RED 10DIP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 1 Character Common Anode 1.95V 20mA 0.551" H x 0.295" W x 0.335" D (14.00mm x 7.50mm x 8.50mm) 10-DIP (0.200", 5.08mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SA36-11SURKWA Models
Category
Color
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.95V
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
28mcd
Wavelength - Peak
645nm
Size / Dimension
0.551" H x 0.295" W x 0.335" D (14.00mm x 7.50mm x 8.50mm)
Power Dissipation (Max)
75mW
Digit/Alpha Size
0.36" (9.14mm)
Package / Case
10-DIP (0.200", 5.08mm)