BC56-12SURKWA
DigiKey Part Number
BC56-12SURKWA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC56-12SURKWA
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" TRP RED 12DIP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 3 Character Common Cathode 1.95V 20mA 0.748" H x 1.480" W x 0.319" D (19.00mm x 37.60mm x 8.10mm) 12-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BC56-12SURKWA Models
Category
Color
Red
Manufacturer
Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.95V
Packaging
Tube
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
73mcd
Number of Characters
3
Wavelength - Peak
650nm
Size / Dimension
0.748" H x 1.480" W x 0.319" D (19.00mm x 37.60mm x 8.10mm)
Power Dissipation (Max)
75mW
Digit/Alpha Size
0.56" (14.22mm)
Package / Case
12-DIP (0.600", 15.24mm)