APTD1608SF3C-100MAV
DigiKey Part Number
754-APTD1608SF3C-100MAVTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-APTD1608SF3C-100MAVCT-ND - Cut Tape (CT)
754-APTD1608SF3C-100MAVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTD1608SF3C-100MAV
Description
1.6X0.8MM HIGH RADIANCE & HIGH S
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Infrared (IR) Emitter 940nm 1.55V 100mA 12mW/sr @ 100mA 120° 0603 (1608 Metric)
Category
Wavelength
940nm
Manufacturer
Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.55V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Orientation
Top View
Type
Infrared (IR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - DC Forward (If) (Max)
100mA
Mounting Type
Surface Mount
Radiant Intensity (Ie) Min @ If
12mW/sr @ 100mA