APTD1608LVBC/D
DigiKey Part Number
754-1948-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1948-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1948-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTD1608LVBC/D
Description
LED BLUE CLEAR 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue 470nm LED Indication - Discrete 2.65V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APTD1608LVBC/D Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.65V
Mfr
Current - Test
2mA
Series
Viewing Angle
40°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
465nm
Configuration
Standard
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
1.10mm
Lens Style
Round with Domed Top
Base Product Number
Lens Size
0.70mm Dia