APHHS1005LSYCK/J3-PF
DigiKey Part Number
754-2125-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2125-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2125-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHHS1005LSYCK/J3-PF
Description
LED YELLOW CLEAR 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 590nm LED Indication - Discrete 1.85V 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APHHS1005LSYCK/J3-PF Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.85V
Mfr
Current - Test
2mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
590nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.60mm
Lens Size
0.80mm x 0.50mm