APFA2507R3G3C-CC
DigiKey Part Number
754-APFA2507R3G3C-CCTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-APFA2507R3G3C-CCCT-ND - Cut Tape (CT)
754-APFA2507R3G3C-CCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APFA2507R3G3C-CC
Description
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green, Red 525nm Green, 625nm Red LED Indication - Discrete 3.3V Green, 2.2V Red 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V Green, 2.2V Red
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
130°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Common Cathode
Wavelength - Peak
515nm Green, 640nm Red
Lens Color
Colorless
Package / Case
4-SMD, No Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
2.50mm L x 1.10mm W
Lens Style
Rectangle with Domed Top
Height (Max)
1.10mm
Lens Size
2.10mm x 0.70mm