APA2107LSECK/J3-PRV
DigiKey Part Number
754-2094-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2094-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2094-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APA2107LSECK/J3-PRV
Description
LED RED CLEAR 2SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 625nm LED Indication - Discrete 1.8V 2-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APA2107LSECK/J3-PRV Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.8V
Mfr
Current - Test
2mA
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
640nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-SMD, No Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
2.10mm L x 1.00mm W
Lens Style
Rectangle with Domed Top
Height (Max)
0.70mm
Lens Size
1.70mm x 0.60mm