ACSC56-41SURKWA-F01
DigiKey Part Number
754-1050-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1050-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1050-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACSC56-41SURKWA-F01
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL RED 10SMD
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 1 Character Common Cathode 1.95V 20mA 0.669" H x 0.488" W x 0.148" D (17.00mm x 12.40mm x 3.75mm) 10-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACSC56-41SURKWA-F01 Models
Category
Color
Red
Manufacturer
Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.95V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
44mcd
Number of Characters
1
Wavelength - Peak
650nm
Size / Dimension
0.669" H x 0.488" W x 0.148" D (17.00mm x 12.40mm x 3.75mm)
Power Dissipation (Max)
75mW
Digit/Alpha Size
0.56" (14.22mm)