Z0603C601GPWZT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Taiyo Yuden
In Stock: 13.624
Datasheet
600 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 400mA 450mOhm
Z0603C601GPWZT
DigiKey Part Number
399-Z0603C601GPWZTTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-Z0603C601GPWZTCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z0603C601GPWZT
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
Z0603C601GPWZT Models
Category
Current Rating (Max)
400mA
Manufacturer
KEMET
DC Resistance (DCR) (Max)
450mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.035" (0.90mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz