Z0402C431ESMST
DigiKey Part Number
399-Z0402C431ESMSTTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-Z0402C431ESMSTCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z0402C431ESMST
Description
FERRITE BEAD 430 OHM 0402 1LN
Customer Reference
Detailed Description
430 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 350mA 500mOhm
Category
Current Rating (Max)
350mA
Manufacturer
KEMET
DC Resistance (DCR) (Max)
500mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.022" (0.55mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
430 Ohms @ 100 MHz