T599D157M006ATE025
DigiKey Part Number
399-T599D157M006ATE025TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T599D157M006ATE025CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T599D157M006ATE025DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T599D157M006ATE025
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 25mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T599D157M006ATE025 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 150°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
6.3 V
Ratings
AEC-Q200
Type
Molded
Features
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 100kHz