T598D107M016ATE050
DigiKey Part Number
399-12105-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-12105-1-ND - Cut Tape (CT)
399-12105-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T598D107M016ATE050
Description
CAP TANT POLY 100UF 16V 2917
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T598D107M016ATE050 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100kHz