T598B475M035ATE200
DigiKey Part Number
399-18695-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-18695-1-ND - Cut Tape (CT)
399-18695-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T598B475M035ATE200
Description
CAP TANT POLY 4.7UF 35V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 1411 (3528 Metric) 200mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T598B475M035ATE200 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
4.7 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
35 V
Ratings
AEC-Q200
Type
Molded
Features
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz