T593V686M035APE070
DigiKey Part Number
399-T593V686M035APE070TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T593V686M035APE070CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T593V686M035APE070DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T593V686M035APE070
Description
CAP TANT POLY 68UF 35V 70MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 2917 (7343 Metric) 70mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T593V686M035APE070 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
68 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
35 V