T591D686M020ATE050
DigiKey Part Number
399-18707-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-18707-1-ND - Cut Tape (CT)
399-18707-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T591D686M020ATE050
Description
CAP TANT POLY 68UF 20V 2917
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 20 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T591D686M020ATE050 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100kHz