T551B397K015AT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
390 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 15 V Axial, Can 90mOhm @ 100kHz
T551B397K015AT
DigiKey Part Number
T551B397K015AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T551B397K015AT
Description
CAP TANT POLY 390UF 15V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T551B397K015AT Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance
390 µF
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
15 V