T551B147K006AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
140 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V Axial, Can 120mOhm @ 100kHz
T551B147K006AT
DigiKey Part Number
T551B147K006AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T551B147K006AT
Description
CAP TANT POLY 140UF 6.3V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T551B147K006AT Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial, Can
Capacitance
140 µF
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6.3 V