T540B686K006AH86107280 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
68 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric) 80mOhm @ 100kHz
T540B686K006AH86107280
DigiKey Part Number
T540B686K006AH86107280-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T540B686K006AH86107280
Description
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 1411
Detailed Description
EDA/CAD Models
T540B686K006AH86107280 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100kHz