T528Z227M006ATE009
DigiKey Part Number
399-5256-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-5256-1-ND - Cut Tape (CT)
399-5256-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T528Z227M006ATE009
Description
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
57 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 9mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T528Z227M006ATE009 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.067" (1.70mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
Z
Voltage - Rated
6.3 V