T525B157M003ATE080
DigiKey Part Number
399-3265-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T525B157M003ATE080
Description
CAP TANT POLY 150UF 3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 3 V 1411 (3528 Metric) 80mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T525B157M003ATE080 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
3 V