T523W476M035APE100
DigiKey Part Number
399-16639-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-16639-1-ND - Cut Tape (CT)
399-16639-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T523W476M035APE100
Description
CAP TANT POLY 47UF 35V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T523W476M035APE100 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
W
Voltage - Rated
35 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz