T521X227M016ATE035
DigiKey Part Number
399-9789-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-9789-1-ND - Cut Tape (CT)
399-9789-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T521X227M016ATE035
Description
CAP TANT POLY 220UF 16V 2917
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 35mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T521X227M016ATE035 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm @ 100kHz