T521V686M016ATE040
DigiKey Part Number
399-13118-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-13118-1-ND - Cut Tape (CT)
399-13118-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T521V686M016ATE040
Description
CAP TANT POLY 68UF 16V 2917
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T521V686M016ATE040 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz