T521B336M016ATE0707280 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 75.477
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
33 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 1411 (3528 Metric) 70mOhm @ 100kHz
T521B336M016ATE0707280
DigiKey Part Number
T521B336M016ATE0707280-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T521B336M016ATE0707280
Description
CAP TANT POLY 33UF 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T521B336M016ATE0707280 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz