T520Y108M2R5ATE0107706 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 0
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1 mF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5 V 2917 (7343 Metric) 10mOhm @ 100kHz
T520Y108M2R5ATE0107706
DigiKey Part Number
399-T520Y108M2R5ATE0107706-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520Y108M2R5ATE0107706
Description
1000UF 2.5V
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Packaging
Box
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
1 mF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Voltage - Rated
2.5 V