T520X108M003ATE015 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1000 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 3 V 2917 (7343 Metric) 15mOhm @ 100kHz
KEMET Webinar - Polymer Capacitors - Your Solution When MLCC Lead Times Are Tight
T520X108M003ATE015
DigiKey Part Number
399-4113-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520X108M003ATE015
Description
CAP TANT POLY 1000UF 3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T520X108M003ATE015 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
1000 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm @ 100kHz