T520L157M006ATE025
DigiKey Part Number
399-5139-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-5139-1-ND - Cut Tape (CT)
399-5139-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520L157M006ATE025
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2312 (6032 Metric) 25mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T520L157M006ATE025 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
L
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 100kHz