T520D108M2R5AHE015
DigiKey Part Number
399-T520D108M2R5AHE015TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520D108M2R5AHE015
Description
CAP TANT SMD POLYMER
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5 V 2917 (7343 Metric) 15mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T520D108M2R5AHE015 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
1 mF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
2.5 V