T499C106M010ATE1K8
DigiKey Part Number
399-T499C106M010ATE1K8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T499C106M010ATE1K8
Description
CAP TANT SMD 175C AUTO
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2312 (6032 Metric) 1.8Ohm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T499C106M010ATE1K8 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 175°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
10 V
Features
Automotive, High Temperature
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm @ 100kHz