T499A225M016ATE6K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 6Ohm @ 100kHz
T499A225M016ATE6K0
DigiKey Part Number
399-T499A225M016ATE6K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T499A225M016ATE6K0
Description
CAP TANT SMD 175C AUTO
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T499A225M016ATE6K0 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 175°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
16 V
Features
Automotive, High Temperature
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm @ 100kHz