T498C226M016ATE1K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
22 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2312 (6032 Metric) 1Ohm @ 100kHz
T498C226M016ATE1K0
DigiKey Part Number
399-T498C226M016ATE1K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T498C226M016ATE1K0
Description
CAP TANT SMD 150C AUTO
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T498C226M016ATE1K0 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 150°C
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
Features
Automotive, High Temperature
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm @ 100kHz