T498A334K035ATE11K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 2.556
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
0.33 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 1206 (3216 Metric) 11Ohm
T498A334K035ATE11K
DigiKey Part Number
T498A334K035ATE11K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T498A334K035ATE11K
Description
CAP TANT 0.33UF 10% 35V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T498A334K035ATE11K Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 150°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
A
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
35 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
11Ohm
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C