T496X476M020AT
DigiKey Part Number
399-3986-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T496X476M020AT
Description
CAP TANT 47UF 20% 20V 2917
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 2917 (7343 Metric) 300mOhm
EDA/CAD Models
T496X476M020AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm