T496C686M004ATE1K6
DigiKey Part Number
399-T496C686M004ATE1K6TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T496C686M004ATE1K6
Description
CAP TANT SMD FUSED
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 2312 (6032 Metric) 1.6Ohm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T496C686M004ATE1K6 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Voltage - Rated
4 V