T495V686M016ATE250
DigiKey Part Number
T495V686M016ATE250-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495V686M016ATE250
Description
CAP TANT 68UF 20% 16V 2917
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 250mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T495V686M016ATE250 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
250mOhm @ 100kHz