T495V686K010ATE200 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
68 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 200mOhm @ 100kHz
T495V686K010ATE200
DigiKey Part Number
T495V686K010ATE200-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495V686K010ATE200
Description
CAP TANT 68UF 10% 10V 2917
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T495V686K010ATE200 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz