T495E337K010ATE040
DigiKey Part Number
399-4968-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-4968-1-ND - Cut Tape (CT)
399-4968-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495E337K010ATE040
Description
CAP TANT 330UF 10% 10V 2824
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2824 (7260 Metric) 40mOhm
EDA/CAD Models
T495E337K010ATE040 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm