T495E108K006ATE040
DigiKey Part Number
399-T495E108K006ATE040TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495E108K006ATE040
Description
CAP TANT SMD AUTO
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2924 (7361 Metric) 40mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T495E108K006ATE040 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2924 (7361 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.150" (3.80mm)
Voltage - Rated
6.3 V