Image for T495D477K006AT4380 is not available
T495D477K006AT4380
DigiKey Part Number
399-T495D477K006AT4380TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495D477K006AT4380
Description
470.UF 6.0V
Detailed Description
470 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
6.3 V