T495C686M016ATE250
DigiKey Part Number
399-10452-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-10452-1-ND - Cut Tape (CT)
399-10452-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495C686M016ATE250
Description
CAP TANT 68UF 20% 16V 2312
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2312 (6032 Metric) 250mOhm
EDA/CAD Models
T495C686M016ATE250 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
250mOhm