T495B105K035ATE1K7
DigiKey Part Number
399-4975-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-4975-1-ND - Cut Tape (CT)
399-4975-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495B105K035ATE1K7
Description
CAP TANT 1UF 10% 35V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 1411 (3528 Metric) 1.7Ohm
EDA/CAD Models
T495B105K035ATE1K7 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.7Ohm