T494U476M006AT2478 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Image for T494U476M006AT2478 is not available
T494U476M006AT2478
DigiKey Part Number
399-T494U476M006AT2478TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494U476M006AT2478
Description
47.0UF 6.0V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2312 (6032 Metric) 600mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V