T494U336K010AT
DigiKey Part Number
399-8481-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-8481-1-ND - Cut Tape (CT)
399-8481-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494U336K010AT
Description
CAP TANT 33UF 10% 10V 2311
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2311 (6028 Metric) 600mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T494U336K010AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2311 (6028 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.236" L x 0.110" W (6.00mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
U
Voltage - Rated
10 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm